Cancelarul german, Olaf Scholz, va efectua o vizită în România

Cancelarul federal, Olaf Scholz, va efectua, luni, o vizită în România, a informat Ambasada Germaniei în România. Cancelarul va fi primit la Bucureşti de preşedintele Klaus Iohannis, cu care va discuta teme bilaterale, precum şi subiecte de politică europeană, securitate şi energie. După discuţii este prevăzută o conferinţă de presă comună, potrivit Agerpres.

Ministrul Muncii a discutat cu românii din Spania. ”Ei trebuie să își cunoască drepturile ca lucrători aici”

Din cele două milioane și jumătate de străini care muncesc în Spania, românii sunt cei mai numeroși. Mii de persoane care au plecat din țară în urma cu 20 sau 25 de ani au ajuns la vârsta pensionării. De la depunerea dosarului și până la decizia de plată poate dura însă și un an. Ministrul Muncii, Marius Budăi, a promis comunității românesti din Spania că va rezolva problemele.

Ultima Oră

Cele mai citite