Donald Tusk, după întâlnirea cu premierul Viorica Dăncilă: Cred că este responsabilitatea judecătorilor, și nu a politicienilor, să decidă cine este vinovat și cine nu

Președintele Consiliului European a postat pe Twitter un comentariu după întâlnirea cu premierul Viorica Dăncilă care a avut loc astăzi, la Bruxelles, din care se înțelege că discuțiile au abordat și subiectul statului de drept: "Întrevedere cu PM VDancila despre parcursul #RO2019EU, #SibiuSummit, statul de drept. Poate că sunt de modă veche, dar continui să cred că este responsabilitatea judecătorilor și nu a politicienilor să decidă cine este vinovat și cine nu". Și Guvernul a dat un comunicat despre întâlnirea premierului cu Donald Tusk, dar în el nu se face nicio referire la "statul de drept".

Premierul Viorica Dăncilă, a doua zi a vizitei de lucru la Bruxelles. Întrevederi cu Frans Timmermans, vicepreședinte al Comisiei Europene, și cu Donald Tusk, președintele Consiliului European. Concluziile transmise de Palatul Victoria

Premierul Viorica Dăncilă s-a întâlnit joi cu prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, și cu preşedintele Consiliului European, Donald Tusk. Șeful executivului de la București s-a aflat timp de două zile în vizită de lucru la Bruxelles.

Viorica Dăncilă, la Comitetul European al Regiunilor: Trebuie să demonstrăm că Uniunea are capacitatea de a avansa în întărirea politicilor europene, de a obține rezultate concrete pentru cetățeni

Instituirea Autorității europene a muncii, Agenda 2030 pentru dezvoltare durabilă și negocierile privind viitorul cadru financiar multianual se numără printre prioritățile României la șefia Consiliului Uniunii Europene, a explicat Viorica Dăncilă la sesiunea plenară a Comitetului European al Regiunilor. "Ne confruntăm cu un context european marcat de procesul de retragere a Marii Britanii din Uniunea Europeană, negocierile privind cadrul financiar multianual sau alte dosare majore, precum și imigrația, securitatea, reflecția privind viitorul UE. Trebuie să demonstrăm împreună, acum, că Uniunea are în continuare capacitatea de a avansa în întărirea politicilor europene, de a obține rezultate concrete pentru cetățeni", a declarat premierul României la Bruxelles.

Patronatele și sindicatele europene, îngrijorate de statul de drept din România

La Bruxelles, șeful executivului de la București a prezentat din nou priorităţile Preşedinţiei române la Consiliul Uniunii Europene, de această dată în fața Comitetului Economic şi Social European. Dezbaterile pe teme economice cu reprezentanţii patronatelor, sindicatelor şi societăţii civile europene au fost însă completate de îngrijorările acestora privind statul de drept.

Ultima Oră

Cele mai citite