Premierul Viorica Dăncilă: Cetăţenie română pentru evreii care au părăsit ţara sub comunism şi pensii pentru supravieţuitorii Holocaustului

Premierul Viorica Dăncilă, prezentă duminică la Conferinţa Comitetului Americano-Israelian pentru Politici Publice (AIPAC), desfăşurată în Statele Unite ale Americii, a anunţat că preşedintele Camerei Deputaţilor, Liviu Dragnea, va promova în Parlament trei legi importante pentru comunitatea evreiască, cum ar fi acordarea cetăţeniei române pentru evreii ce au părăsit ţara sub comunism şi pensii pentru supravieţuitorii Holocaustului, relatează Agerpres.

Premierul Viorica Dăncilă s-a întâlnit din nou cu prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans

Premierul Viorica Dăncilă şi prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, au discutat miercuri, la Bruxelles, pe tema recomandărilor din Mecanismul de Cooperare şi Verificare. Potrivit unui purtător de cuvânt al Comisiei, cei doi au avut o scurtă întâlnire în care au confirmat că discuţiile tehnice între Comisie şi autorităţile române avansează.

Proiectul Muzeului Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România va beneficia de întreaga susţinere a Guvernului

Proiectul Muzeului Naţional de Istorie a Evreilor şi al Holocaustului din România a beneficiat şi va beneficia de întreaga susţinere a Guvernului, propunându-şi obiectivul ambiţios de a contribui la promovarea educaţiei privind Holocaustul la nivelul întregii societăţi româneşti, a declarat miercuri premierul Viorica Dăncilă.

Tudorel Toader, încă o şansă de la PSD. Liviu Dragnea așteaptă ca în două săptămâni ministrul Justiției să prezinte ordonanțele

Liderii coaliției par să fi ajuns la un acord în privința ministrului Justiției. Mai mult, Liviu Dragnea a punctat că ministerul a revenit PSD-ului, atunci când s-au împărţit portofoliile. Dar social-democrații evită să spună clar dacă îl mai pastrează sau nu pe Toader. Îi dau însă răgaz încă două săptămâni pentru a-şi asuma ordonanţele privind completurile de 5 judecători și codurile penale.

Viorica Dăncilă: La finalul celor șase luni de mandat la șefia Consiliului UE, ne vom prezenta în fața tuturor ca o președinție a eficienței și calității

Prim-ministrul Viorica Dăncilă  a făcut un bilanț al  rezultatelor obținute de Președinția României la Consiliul Uniunii Europene. Ceea ce am reușit să facem în primele două luni ale mandatului prin implicare activă, dialog deschis cu toți partenerii europeni, arată atașamentul puternic al Guvernului României față de proiectul european, a spus premierul.

Ultima Oră

Cele mai citite