violoncelistul Andrei Ioniță
Muzicieni din România şi Republica Moldova cântă împreună de Ziua Națională. Va fi un concert-eveniment pe scena Sălii Radio, care va fi transmis în direct de TVR 1 și retransmis de TVR Moldova. Gabriel Bebeșelea va dirija două orchestre de marcă: Naționala de Cameră a Republicii Moldova și Orchestra de Cameră Radio. Iar solist va fi violoncelistul Andrei Ioniță.

