Oamenii aleg să treacă cu vederea actele de violență, dacă ele nu produc urme fizice asupra copilului, dar acest lucru nu este normal, a subliniat, George Roman, director de programe la Salvați Copiii, la TVR 1. Noi trebuie să înțelegem că orice abuz grav începe cu formele ușoare de violență, a completat acesta.
O profesoara de la Școala din Ceptura, județul Prahova a fost filmată când țipa la elevi și îi numea „viermi”, „nesimțiți” și „mizerabili”. ISJ Prahova a solicitat o anchetă și a recomandat sancțiuni care pot merge până la desfacerea contractului de muncă.