violenţa în familie
Guvernul construiește locuințe pentru victimele violenței domestice. Proiectul finanțat cu bani europeni are o valoare de 11 milioane de euro și va fi implementat în următorii 4 ani. Victimele abuzate fizic vor fi ajutate în acest fel să-și recapete încrederea și demnitatea. Peste 1300 de persoane au murit în perioada din 2009 până în 2016 din cauza agresiunii în familie.
Victimele violenței în familie vor fi mai mai ușor protejate. Din acest an, polițiștii pot să emită un ordin provizoriu de restricție
Agresorul poate fi chiar îndepărtat din locuință și monitorizat pentru a nu se mai apropia de victimă. În prima săptămână de când este în vigoare noua reglementare, la Brăila s-au înregistrat aproape 20 de cazuri de violență în care s-a luat o astfel de măsură.
Ce-şi doresc cel mai mult copiii? Să fie cu părinţii, să fie ascultaţi...şi să se joace! Ziua Universală a Drepturilor Copilului
Copiii au aceleaşi drepturi ca adulţii sau există şi drepturi specifice lor? Ce spun copiii şi ce fac adulţii în privinţa drepturilor copilului? Copiii cred că ar trebui să aibă dreptul de a fi copii, de a avea educaţie, de a participa, vor ajutor şi sprijin. UNICEF afirmă că "Omenirea este datoare să ofere copilului ce este mai bun din ce are de oferit" şi, pentru a ne reaminti, a declarat 20 noiembrie Ziua Universală a Drepturilor Copilului. Părinții și familiile, profesorii, asistenţii sociali care lucrează cu copiii şi în general orice cetățean responsabil ar trebui să știe de existenţa drepturilor copilului şi să le respecte.
EXCLUSIV Inegalitatea de gen din Europa. Violența împotriva femeilor a luat amploare în țările din UE
Milioane de femei din Europa sunt victimele violenței și discriminării. Liderii organizațiilor internaționale pentru femei s-au întâlnit la București pentru a dezbate problema inegalității dintre genuri. Aceasta va fi, de altfel, una dintre chestiunile de pe agenda de lucru a preşedinţiei României la Consiliul UE. Jurnalistul Zeno Dincă a aflat despre gravitatea acestei probleme de la Zita Gurmai, preşedintele organizaţiei de femei a Partidului Socialiştilor Europeni, și de la Virginija Langbakk, directorul Institutului European pentru Egalitatea de Gen.
O tânără din Argeș, sechestrată 5 ani de concubin, a reușit să scape după ce i-a trimis un bilețel educatoarei fiicei ei
Cinci ani de chinuri teribile pentru o femeie de 34 de ani din Argeş. A fost bătută şi sechestrată de concubinul ei, care a agresat-o chiar și de faţă cu fetiţa lor. Femeia a reuşit să scape după ce i-a venit ideea să îi scrie educatoarei un bilet, pe care l-a ascuns în cutia cu mâncare a fetiţei. Autorităţile au intervenit imediat, iar acum mama şi copila sunt sub protecţia lor.
Adolescenta care și-a înjunghiat bunica a fost găsită
Adolescenta din Oradea, care și-a înjunghiat bunica, săptămâna trecută, a fost găsită. Fata de 13 ani dispăruse de acasă de mai bine de o săptămână, la scurt timp după incident.
Fetița de 11 ani care a fugit de acasă pentru că mama sa a părăsit-o a fost găsită
O fetiţă de 11 ani a plecat marți noaptea de acasă afectată de dorul mamei. Şi-a lăsat doi fraţi şi tatăl dormind şi un bilet pe care a scris în câteva cuvinte că îşi vrea mama înapoi. După aproximativ 36 de ore de căutari, fetița de 11 ani a fost găsită într-o casă părasită, într un sat vecin. Peste 100 de polițiști, jandarmi, pompieri și localnici au căutat-o. A fost găsită şi mama copilei care va ajunge şi ea la spital acum.
Flashmob pentru prevenirea violenței în familie. La începutul anului erau în lucru peste 1600 de ordine de protecție
Cei care au trecut azi prin pasajul din Piața Universității din Capitală au fost martorii unei acțiuni inedite împotriva violenței în familie. Flashmobul - "Arunci cu Umbra" a atras atenția asupra unui fenomen îngrijorător. În România, la fiecare 30 de secunde o femeie este bătută. Iar pentru multe victime calvarul începe de la vârste fragede.
Bătaie între două eleve într-un parc din Timișoara. O adolescentă este lovită cu pumnii și picioarele, chiar după ce cade. Imagini șocante!
Scene violente surprinse într-un parc din Timișoara. Imaginile înfățișează o bătaie între două tinere în Parcul Botanic, în vreme ce zeci de colegi stau și privesc de pe margine încăierarea. Niciunul nu intervine să le oprească. Agresoarea riscă să fie cercetată pentru loviri, dar a disparut de acasă.

