An bun pentru vin. Încă un soi de struguri pentru vinul alb omologat la Staţiunea de Cercetare Viti-Vinicolă Drăgăşani. Totuși, importurile sunt mai mari decât exporturile

Viticultorii din Vâlcea au de ce să fie mulțumiți anul acesta. Recolta de struguri a fost bună la toate soiurile, astfel că și vinul va fi pe măsură. Nu doar cantitatea a fost mulțumitoare, ci și calitatea, spun producătorii din Drăgășani. România are o suprafață mare de viță de vie cultivată și se află pe locul 6 în Europa din acest punct de vedere. Dar deocamdată nu exportăm atât de mult pe cât ne-am dori. Tot importurile sunt mai mari.

Ultima Oră

Cele mai citite