Radu Leca: „Depresia este o umbră a sufletului care răcește relațiile” – Cum poate familia transforma criza în vindecare

Depresia unei soții poate influența profund întreaga familie, transformând căminul dintr-un sanctuar al liniștii într-un spațiu de confruntare cu provocări emoționale majore, dar și într-o oportunitate de creștere și coeziune. Este concluzia psihologului Radu Leca, care a explicat pentru tvrinfo.ro impactul unei astfel de perioade asupra celor apropiați.

Bărbatul care a dansat sârba în curtea spitalului unde a fost tratat de COVID s-a vaccinat la fix un an de când s-a îmbolnăvit

Coincidenţă incredibilă pentru un bunic din Gorj. Exact la un an după ce s-a îmbolnăvit de COVID, bărbatul de 61 de ani a fost vaccinat împotriva cumplitei maladii. Anul trecut, pensionarul a devenit vedetă pe internet după ce a fost filmat la externare în timp ce dansa sârba în curtea spitalului, de bucurie că a scăpat cu viaţă.

Campania de vaccinare anti-Covid, insuficient promovată

Vaccinarea împotriva Covid-19 în România a devenit subiectul ultimelor zile, iar experții vin cu diverse opinii. Aceștia spun că populația nu este informată suficient, astfel încât există o reținere față de vaccinul anti-Covid. În același timp, specialiștii vorbesc despre eficiența acestuia și propun variante prin care vaccinul să ajungă rapid în fiecare spital din țară.

Timișoara: Șansă în plus la vindecare pentru pacienții cu COVID-19. Medicii previn hipoxia cu o tehnică folosită în alte boli pulmonare

Pacienții diagnosticați cu COVID-19 și internați la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara au o șansă în plus de vindecare. Medicii secției de Terapie Intensivă au adaptat o tehnică folosită până acum în cazul bolnavilor diagnosticați cu BPOC sau cu alte boli pulmonare, pentru a preveni hipoxia în cazul bolnavilor cu COVID-19.

Program de tratament după Covid la Spitalul Victor Babeș din Timișoara. Povestea unui bărbat din Hunedoara, vindecat de coronavirus, dar cu plămânii încă afectați

Să fii vindecat de Covid-19 este o victorie. Dar nu de fiecare dată este câştigat şi războiul. Un bărbat din județul Hunedoara a fost infectat cu noul coronavirus, a scăpat de el, dar plămânii îi sunt în continuare afectaţi. Este primul pacient inclus într-un amplu program de recuperare, la Spitalul Victor Babeș din Timișoara. Cel mai probabil, va urma un tratament de lungă durată.

Ultima Oră

Cele mai citite