vignieta
Primarul General, Gabriela Firea, a spus, luni, că observă că în spațiul public se organizează „petiții și mitinguri împotriva vinietei Oxigen”, adăugând că, dacă este cazul, va face un referendum cu privire la această taxă ce ar urma să fie aplicată din luna martie.
Proiectul privind introducerea vignetei Oxigen a fost adoptat de CGMB. Mașinile non-Euro, 1 și 2 vor fi interzise din 2022, iar Euro 3 interzise din 2024
Consilierii generali ai Capitalei au adoptat joi proiectul conform căruia toate maşinile cu normă de poluare sub Euro 4 vor plăti vigneta "Oxigen" de acces şi circulaţie în Bucureşti, începând cu 1 ianuarie 2020. Potrivit proiectului, mașinile cu normă de poluare Euro 3 vor fi interzise complet în Capitală din 2024, iar cele non-Euro, 1 și 2 vor fi interzise din 2022. Mașinile electrice, hibride sau cu norma de poluare Euro 5 și Euro 6 au drum liber pe străzile Capitalei. Iar conducătorii de scutere, motociclete și mașini pe gaz vor fi scutiți de la plata taxei.

