O scânteie a făcut scrum 14 mii de hectare în Zaragoza. Patronul unei firme de reîmpădurire a recunoscut că în timp ce săpa cu buldoescavatorul o scânteie a declanşat infernul. Peste 800 de militari au fost detaşaţi în lupta cu incendiile în Spania. Premierul Pedro Sanchez a vizitat zonele afectate.
360 de persoane au murit în Spania din cauza caniculei. Arşiţa va ţine până săptămâna viitoare. Medicii trag un semnal de alarmă pentru persoanele vulnerabile, să nu iasă din case la orele amiezii, să se hidrateze şi să folosească aerul condiţionat în locuinţe. Un reportaj de Oana Dobrescu.