viața regelui mihai
În aproape un secol de viață, Regele Mihai a trăit multe momente speciale. Pe câteva dintre ele le-a povestit, de-a lungul vremii, la Televiziunea Română.
Românii și-au luat rămas bun de la Majestatea Sa.
Țara în doliu l-a plâns sâmbătă pe Regele Mihai și și-a luat rămas bun de la ultimul monarh al României. Zeci de mii de oameni au participat în București și la Curtea de Argeș la slujbele închinate fostului suveran. Iar în orașele pe unde a trecut Trenul Regal, mii de locuitori au venit în gări pentru a aduce un ultim omagiu Regelui. La ceremoniile de la Palatul Regal și de la Catedrala Patriarhală au participat regi, regine și prinți din toată lumea. Înmormântarea a avut loc în Noua Catedrală Arhiepiscopală din Curtea de Argeș. Televiziunea Română, producător exclusiv al evenimentului, a dedicat întreaga zi funeraliilor Regelui Mihai, prin transmisiuni în direct.
Mesajul fostului Principe Nicolae: “Bunicule, îmi va fi dor de tine și nu voi uita că m-ai învățat despre valori reale, nemuritoare în timp”
Nepotul Regelui Mihai, Nicolae, a postat pe Facebook un mesaj emoţionant după moartea bunicului său. Nicolae Medforth-Mills a fost scos anul trecut din linia de succesiune.
- 1
- 2

