Peste 300 de ingineri, designeri şi specialişti în noile tehnologii construiesc, cu ajutorul tehnologiei de imprimare 3D, un ventilator mecanic care le poate salva pacienților diagnosticați cu COVID-19. După doar o săptămână, echipa denumită VentilaTM a realizat un prototip care săptămâna viitoare ar putea fi testat în spitale.
Vești bune de la Timișoara! Ventilatorul mecanic creat acolo cu ajutorul unei imprimante 3D va ajunge miercuri la Secția de terapie intensivă a Spitalului Județean, unde va fi testat și de medici. Aparatul a trecut deja un prim test de funcționare.
Un ventilator mecanic inventat la Timişoara a trecut testul de funcţionare, iar marţi va fi testat şi de anestezişti. Este primul prototip inventat de români.