vela
Președintele Klaus Iohannis a declarat, astăzi, la finalul ședinței privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19, pe care a avut-o cu premierul și mai mulți miniștri, că 14 mai este ultima zi în care România se află în stare de urgență. ”Din 15 mai intrăm în starea de alertă”, a spus președintele.
Multe cupluri și-au amânat nunta din cauza restricțiilor privind numărul de participanți
Pandemia de coronavirus a dat peste cap planurile tinerilor care voiau să se căsătorească în acest an. Ordonanțele militare au impus reguli stricte în perioada stării de urgență. Mulți au preferat să-și amâne sau chiar să-și anuleze rezervările. După 15 mai, autoritățile ar putea permite creșterea numărului de participanți la astfel de evenimente.
Iohannis: După 15 mai vom putea să ne deplasăm fără declarație. Masca de protecție în spațiile închise va fi obligatorie
Președintele Klaus Iohannis a declarat, astăzi, după o ședință la Palatul Cotroceni pe tema măsurilor de gestionare a epidemiei COVID-19, că după 15 mai cetățenii se vor putea deplasa fără a mai completa declarație pe proprie răspundere. De asemenea, președintele a mai anunțat că măștile de protecție vor fi o obișnuință.
Miniștrii Guvernului Orban și-au preluat mandatele. Președintele Klaus Iohannis a participat la ceremoniile de la Externe, Justiţie, Afaceri Interne şi Apărare
Noii miniștri ai Cabinetului Orban și-au preluat ministerele, rând pe rând. Guvernul face planuri pentru măsurile urgente care trebuie luate. Pe agenda de lucru a primei ședințe de Guvern se află o ordonanță de urgență pentru funcționarea cabinetului cu doar 16 ministere, dar și banii pentru minerii care protestează.

