80 de ani de la masacrul de la Fântâna Albă, când au murit mii de români sub gloanțele trupelor sovietice

Au trecut 80 de ani de la Masacrul de la Fântâna Albă! Românii din Bucovina de Nord mai vorbesc şi acum despre tragedia în care străbunii au fost uciși mişeleşte de trupele sovietice. Nu mai sunt martori în viață, dar copiii şi rudele celor ucişi continuă să-i pomenească în rugăciuni şi să le spună trista poveste. Şi în acest an a fost organizată o slujbă de pomenire la gropile comune în care au fost înmormântați sute de români împuşcaţi fără milă.

Centru de sănătate cu bani europeni la Varnița, peste Prut

Cine a fost în Transnistria în timpul războiului separatist știe că pe la Varnița fugeau oamenii în Moldova de frica puștilor rusești. Astăzi e liniște acolo. Mai mult, cu bani europeni, la Varnița s-a ridicat un centru medical de neînchipuit pentru localnici. Vin la policlinică și oameni din Tiraspol sau Bender, adică din Transnistria. Un reportaj difuzat în rubrica Moldova Azi din emisiunea Lumea Azi.

Ultima Oră

Cele mai citite