Sezonul de schi a fost deschis doar în anumite stațiuni montane. Pe Valea Prahovei, pârtiile sunt închise și nu este pornită nicio instalație

Este weekend plin de distracție la munte. În stațiunile din Făgăraş sau Parâng, condițiile sunt excelente. Pe Valea Prahovei, oficial, sezonul încă nu a fost deschis. Pârtiile sunt închise și nicio instalație nu este pornită. La Predeal, de exemplu, se va putea schia în condiții perfecte abia de săptămâna viitoare, chiar dacă aici a nins în noaptea de sâmbătă spre duminică. Iarna trecută s-a putut schia prima dată pe o pârtie abia la mijlocul lunii ianuarie.

Aglomerație pe pârtii, inclusiv în stațiuni aflate în scenariul roșu din cauza numărului mare de infectări cu coronavirus. Fără protecție la cozile interminabile de la instalațiile de transport

A fost o nouă zi aglomerată pe pârtiile din țară, mai ales că este probabil unul dintre ultimele week-end-uri cu vreme potrivită pentru sporturile de iarnă. Turiștii au plecat în număr mare spre stațiunile montane. În Poiana Brașov, stațiune aflată în scenariul roșu pandemic, cu greu mai găseai un loc de parcare, din cauza miilor de oaspeți care au luat cu asalt zona.

Aglomerație pe pârtii, în ultima zi de vacanță

A fost ultima zi pe pârtie pentru mulți dintre turiștii care au venit la munte în vacanța copiilor. Toată săptămâna, stațiunile de pe Valea Prahovei și din Brașov au fost foarte aglomerate, iar oamenii nu prea au ținut cont de regulile de protecție împotriva COVID.

Aglomerație în Poiana Brașov. Zăpada este numai bună pentru schiat

A nins serios și în Poiana Brașov, așa că, în sfârșit, toate pârtiile sunt pregătite. Turiștii nu s-au lăsat aşteptaţi și stațiunea s-a transformat într-un furnicar. Stratul de zăpadă măsoară 40 de centimetri la poalele Muntelui Postăvaru și 60 de centimetri în partea superioară.

Ultima Oră

Cele mai citite