vaccinare rural
La sate, rata de vaccinare e încă scăzută deși, în ultima perioadă, speriați de ravagiile pe care le face virusul, oamenii iau calea centrelor de vaccinare. Așa s-a întâmplat și într-una dintre cele mai mari comune din Vrancea care, deși are un centru de imunizare, toată vara a stat închis pentru că nimeni nu-i trecea pragul.
Locuitorii dintr-o comună din Vrancea au putut să se vaccineze în târg. La acțiune a participat și ministrul Sănătății
La Dumbrăveni, Vrancea, se ține în fiecare duminică cel mai mare târg din județ, așa că, cu plasele pline, unii dintre localnici s-au așezat la coadă la imunizare. O parte dintre ei au avut surpriza ca medicul care i-a vaccinat să fie chiar ministrul sănătății, Ioana Mihăilă.

