Peste 1.500 de persoane au fost vaccinate împotriva coronavirusului în a doua zi a anului

Comitetul naţional pentru coordonarea vaccinării anti-COVID informează sâmbătă că, în ultimele 24 de ore, potrivit datelor puse la dispoziţie de către Institutul Naţional de Sănătate Publică, au fost imunizate împotriva coronavirusului, cu vaccinul Pfizer BioNTech, 1.586 de persoane. Până în prezent au fost vaccinate împotriva COVID-19 un număr de 13.242 de persoane.

Toți angajații Spitalului Universitar au cerut să-și facă vaccinul anti-COVID. Asistentă medicală care a trecut prin boală: "Pentru mine personal este posibilitatea de a-mi îmbrățișa părinții după un an și jumătate"

În Capitală a început vaccinarea împotriva noului coronavirus și în 3 mari spitale suport COVID: la Institutul "Marius Nasta", spitalul "Agrippa Ionescu" și Spitalul Universitar de Urgență. Acesta din urmă marchează și o premieră: toți cei 2.500 de angajați și-au exprimat acordul pentru a fi vaccinați.

Vaccinul BioNTech va fi importat de China

Compania chineză FosunPharma va importa anul viitor cel puţin 100 de milioane de doze de vaccin BioNTech împotriva noului coronavirus, chiar dacă Beijingul dezvoltă propriile vaccinuri împotriva COVID-19, informează AFP, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite