Centrul de vaccinare din Găești, deschis și altor persoane care ar fi vrut să se imunizeze. Doze livrate în cutii de pizza la Slobozia. V. Gheorghiță: E important să se respecte lanțul de frig

Autoritățile grăbesc pasul și vor să vaccineze vârstnicii mai devreme față de calendarul inițial. Din 15 ianuarie începe imunizarea celor din centrele de îngrijire, urmează persoanele peste 60 de ani și cele cu boli cronice. Deja în țară unele autorități locale sunt pregătite. Momentul inedit al zilei vine de la Slobozia, acolo unde vaccinul a fost livrat în cutii de pizza. Spitalul Județean de Urgență Slobozia menţionează că se delimitează ferm de modul de ambalare şi că este doar un beneficiar, logistica şi transportul fiind asigurate de alte instituții.

Medici din prima linie, vaccinați împotriva coronavirusului. Mesaje de încredere și de speranță

Vaccinarea anti-COVID a cadrelor medicale s-a extins pe tot teritoriul României. De astăzi a început imunizarea angajaților în peste 300 de spitale. Autoritățile speră să se ajungă la 20.000 de vaccinări zilnic, astfel încât, de la jumătatea lunii, să se poată intra în a doua etapa a programului de vaccinare, dedicată personalului din centrele sociale și celor din căminele pentru vârstnici.

Col. dr. Valeriu Gheorghiță, la Tema zilei: Vaccinarea populației ar putea debuta la sfârșitul lunii martie, începutul lunii aprilie. Capacitatea de vaccinare va fi de peste 140 de mii de persoane pe zi

Coordonatorul campaniei de vaccinare împotriva coronavirusului, col. dr. Valeriu Gheorghiță, este programat marți dimineață pentru imunizare. "Abia aștept să se întâmple acest lucru", a declarat el luni seară, la TVR, la Tema zilei. Medicul a oferit detalii despre trecerea la cea de-a doua etapă a campaniei de vaccinare, prevăzută să înceapă după 15 ianuarie, dar a dezvăluit și un termen pentru declanșarea celei de-a treia faze - imunizarea categoriei largi a populației. Această etapă ar putea începe la sfârșitul lunii martie, începutul lunii aprilie.

Ultima Oră

Cele mai citite