vacanţă la munte
Pandemie sau nu, Ziua Îndrăgostiților este marcată de foarte multe cupluri. În stațiunile de la munte, patronii s-au pregătit să-i întâmpine cu surprize care să le facă ziua cu adevărat specială, chiar dacă nu mai sunt pachete și programe că înainte de pandemie.
Aglomerație pe pârtii, în ultima zi de vacanță
A fost ultima zi pe pârtie pentru mulți dintre turiștii care au venit la munte în vacanța copiilor. Toată săptămâna, stațiunile de pe Valea Prahovei și din Brașov au fost foarte aglomerate, iar oamenii nu prea au ținut cont de regulile de protecție împotriva COVID.
Turiștii au profitat de vremea bună și au luat cu asalt pârtiile pe schiuri, pe placă sau cu săniuța
A fost încă o zi plină la munte, unde mii de turiști au profitat de vremea bună și au luat cu asalt pârtiile pe schiuri, pe placă sau cu săniuța. Nu i-au speriat nici cozile care se formează la instalații de transport cablu, nici lipsa locurilor de parcare. Iar distracția nu s-a încheiat. Chiar dacă vremea se anunță capricioasă, cel puțin până mâine, când expira codul galben de ninsori și polei.
Distracție la munte, în vacanța copiilor. Mii de turiști au ales stațiunea Rânca
Vacanța copiilor a umplut stațiunile de la munte. În Gorj, cu greu se mai găsește o cameră liberă, stațiunea Rânca este ocupată la capacitate maximă până duminică. Iar rezervări s-au făcut deja până la jumătatea lunii viitoare.
Aglomerație pe Transfăgărășan. Turiștii au fost dornici să se bucure de aerul de munte
Vremea frumoasă și liberele din primele zile ale anului i-au făcut pe oameni să iasă din case. Spre exemplu, în Argeș, zona montană și Transfăgărășanul au fost ca un magnet pentru cei care au ales să iasă în natură. Totul a răsunat de chiote de bucurie, ca odinioară.
Ziua Națională a României, sărbătorită la munte
Sărbătoare pe pârtie pentru turiștii care au petrecut Ziua Națională la munte. Vreme frumoasă, zăpadă și peisaje numai bune de imortalizat și împărtășit pe internet. Și chiar cadrul de poveste perfect pentru...o cerere în căsătorie.
Vacanțe ieftine la munte
Cabanierii din Rânca au înghețat prețurile. Vacanțele la munte costă la fel ca anul trecut chiar dacă, în pandemie, proprietarii hotelurilor și restaurantelor cheltuiesc mai mult cu dezinfecția, dar și pierderile pe care le-au trecut în cont în ultimele luni sunt uriașe.
Vacanţa începe în ritm de melc, pe șosele. Se deschide sezonul de schi în Poiana Brașov
Mâine, în ultima zi din an, se deschid, în sfârşit, pârtiile din Poiana Braşov. Administratorii au nivelat zăpada artificială şi naturală, au montat plasele de siguranţă şi balizele. Au fost verificate şi instalaţiile de transport pe cablu, aşa încât dimineaţă, la ora 9.00, amatorii de schi să poată urca pe pârtii. Dar până să ajungă în staţiuni, cei care au plecat azi spre munte au avut de înfruntat coşmarul statului în coloană, pe şosele.
Au fugit de caniculă direct la munte. "Stăm, ne relaxăm, aer curat, ia uitați ce priveliște!"
Se anunță un sfârșit de săptămână canicular, așa că mulți români sunt deja la munte. Acolo, maxima ajunge la 25 de grade Celsius. Unii turiști fac plimbări prin natură sau vizite în peșteri, alții și-au luat cortul ori rulota și au campat în zone umbroase.

