Criză de medici în centrele de permanență. Două unități au fost închise la Râșnov și Feldioara. DSP Brașov caută soluții

Este criză de medici la centrele de permanență, atat de utile, în special în mediul rural unde asigură accesul rapid în afara orelor de program al medicilor de familie, dar și pentru că pot prelua urgențele minore și astfel degrevează spitalele. Potrivit legii acestea pot funcționa doar cu medici de familie, în timp ce reprezentanții Asociației și Uniunii medicilor de familie spun că în centre ar putea lucra și rezidenți.

Moscova declară situaţia din regiunea Kursk drept urgenţă la nivel federal

Ministerul rus pentru Situaţii de Urgenţă a declarat vineri că situaţia din regiunea Kursk a fost recunoscută ca urgenţă la nivel federal, după ce miercuri guvernatorul interimar local instituise stare de urgenţă în zonele din regiune aflate în imediata vecinătate a frontierei cu Ucraina, în contextul unei incursiuni ucrainene majore, relatează Reuters şi EFE.

Ultima Oră

Cele mai citite