Universitatea din București, demers unic de cercetare la Polul Sud: expediție care unește știința, curajul și viziunea
O echipă de cercetători de la Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Științe Biologice din București (INCDSB) și de la Universitatea din București vor porni într-o nouă expediție de cercetare în Antarctica. Preconizat a se desfășura în 2026, demersul, parte a expedițiilor ROICE, va continua cercetarea românească în zonele antarctice pentru a colecta date relevante pentru diverse domenii din biologie, cu precădere microbiologie și biotehnologie, dar și din medicină, fiziologie umană și geologie.
7 November 2025, 10:01 (actualizat 7 November 2025, 10:02)