UDMR
UDMR vrea ca steagul secuiesc să fie arborat legal lângă drapelul României. Iar proiectul de lege propus de parlamentarii Uniunii a trecut tacit de Senat. Acum, aleșii PSD și PNL vor respingă inițiativa la Camera Deputaților. Documentul prevede și ca limba maghiară să devină obligatorie în instituțiile din mai multe localități.
MAE după reacția ministrului maghiar de Externe la discursul lui Klaus Iohannis: Partea ungară să își revizuiască atitudinile și acțiunile care denotă lipsă de respect la adresa României și înalților oficiali
Ministerul Afacerilor Externe de la București a reacționat prompt miercuri seară, după ce ministrul de Externe de la Budapesta a catalogat declarația de astăzi a președintelui României drept "necivilizată" și "care poate incita la ură". "MAE consideră provocatoare și inadecvate afirmațiile oficialului ungar privind calificarea discursului Președintelui României ca fiind incitare la ură și apreciază că este necesar ca partea ungară să își revizuiască propriile atitudini și acțiuni care denotă lipsă de respect la adresa României și înalților oficiali români", se arată în comunicatul transmis Știrilor TVR.
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, după ce Senatul a respins legea privind autonomia așa-zisului Ținut Secuiesc: "Dragi români, nu a vândut nimeni Ardealul și nu o să-l vândă niciodată"
La scurt timp după ce proiectul de lege care prevedea autonomia așa-zisului Ținut Secuiesc a fost respins de Senat cu 126 de voturi împotrivă si 9 voturi pentru, liderul PSD și președintele Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a susținut o declarație de presă. "Vreau să nu luăm și să nu lăsăm o minciună să ne distragă atenția de la problemele reale ale României. Proiectul privind autonomia Ținutului Secuiesc a fost respins definitiv în Senat acum. El nu a fost votat niciodată în Camera Deputaților, să fie clar!", a ținut să sublinieze Ciolacu. Reamintim că proiectul de lege fusese adoptat tacit de Camera Deputaților.
Senatul s-a întrunit în regim de urgență și a respins legea privind autonomia Ținutului Secuiesc. Toți senatorii UDMR au votat pentru autonomie
Scena politică s-a activat azi! În plină pandemie, scandalul s-a iscat după ce deputații au uitat că se apropie termenul de aprobare tacită pentru un proiect care ar fi dat autonomie așa numitului Ținut Secuiesc. Șeful statului a lansat acuzații dure la adresa PSD, iar Senatul a fost convocat de urgență pentru a-l respinge. Doar senatorii UDMR l-au votat. Între timp, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării a fost sesizat și anunță că vă analiza declarațiile șefului statului.
UDMR solicită anularea acordului dintre MAI şi Biserica Ortodoxă Română privind sărbătorile de Paşte. Relaxarea restricțiilor, extrem de periculoasă
UDMR solicită premierului Ludovic Orban să ceară ministrului de Interne anularea acordului dintre MAI şi Biserica Ortodoxă Română privind sărbătorile de Paşte, susţinând că Marcel Vela "ignoră" starea de urgenţă declarată de şeful statului, măsurile de sănătate publică impuse de propriul Guvern şi pune, astfel, "în pericol" toată ţara şi siguranţa populaţiei.
Ședința pentru învestirea guvernului Orban 2, amânată pentru că nu e cvorum
Ședința de plen a Parlamentului pentru învestirea Guvernului Orban 2 a fost amânată, luni, la scurt timp după ce a început, din lipsă de cvorum. Erau prezenți doar 188 de parlamentari.
UDMR se va adresa Avocatului Poporului pentru a sesiza CCR privind OUG pe anticipate
Liderul UDMR Kelemen Hunor a anunțat, luni, că Uniunea va solicita Avocatului Poporului Renate Weber să sesizeze Curtea Constituțională cu privire la ordonanța de urgență care reglementează alegerile anticipate.
UDMR a depus un proiect pentru recunoașterea autonomiei Ținutului Secuiesc
Zsolt-Istvan Biro și József-György Kulcsar-Terza au depus, la Camera Deputaților, un proiect prin care Ținutul Secuiesc devine regiune autonomă cu personalitate juridică în României. Limbile maghiară și română vor fi folosite în instituțiile publice de cetățenii domiciliați în Ținutul Secuiesc.
Attila Korodi: UDMR va susține o moțiune de cenzură dacă guvernul își va asuma răspunderea pe votul în două tururi
Liderul grupului parlamentar UDMR din Camera Deputaţilor, Attila Korodi, a declarat vineri, pentru Agerpres, că Uniunea va susţine o moţiune de cenzură dacă executivul îşi va asuma răspunderea pe votul în două tururi la alegerile locale.

