Salvamontiști din două județe au fost mobilizați pentru salvarea unui grup de turiști germani și pentru recuperarea corpului celui lovit de trăsnet. Acesta a fost coborât de pe munte. Ceilalți 16 membri ai grupului au rămas pe munte până în cursul acestei dimineți.