Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiță, a făcut din nou apel la populație să se vaccineze împotriva Sars-CoV-2, în contextul în care Organizația Mondială a Sănătății și Centrul European de Control al Bolilor avertiezează că tulpina Delta va deveni dominantă până la finalul verii.