trupe americane romania
Cu doar câteva ore înainte de sosirea oficialilor, în Baza 57 a intrat primul convoi cu tehnică militară americană. La Mihail Kogălniceanu sunt aşteptate, în zilele următoare, şi alte convoaie cu transportoare blindate, dar şi militari. Li se vor alătura soldaţilor dislocaţi deja în România. Ana Maria Stancu ne aduce detalii.
Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg în vizită la Baza Militară Mihail Kogălniceanu: Împreună suntem puternici, vigilenți și uniți. Klaus Iohannis: Încă o dată, România este o ţară sigură
"România este un membru important al NATO şi nu e singură în actualul context tensionat din regiune". Este mesajul ferm pe care şeful NATO l-a transmis cu ocazia vizitei în România. Oficialul a venit special să-i întâlnească pe militarii din Baza Mihail Kogălniceanu şi a fost însoţit de preşedintele Klaus Iohannis. Şeful statului le-a transmis românilor că nu au de ce să se teamă, chiar dacă Rusia pare că are o strategie de revenire la politica de forţă.
Președintele Klaus Iohannis și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, merg mâine în vizită la Baza Militară Mihail Kogălniceanu. TVR va transmite evenimentul în direct, de la ora 11.00
Președintele Klaus Iohannis și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, merg vineri în vizită la Baza Militară Mihail Kogălniceanu, din județul Constanța.
Convoiul cu echipamente militare americane, așteptat vineri dimineața la Baza Aeriană 57 Mihail Kogălniceanu
Convoiul cu tehnică militară americană urmează să ajungă în dimineața zilei de vineri la Baza Aeriană 57 Mihail Kogălniceanu.
10 autocare cu militari americani au intrat în țară. Convoaiele cu soldați și tehnică militară sunt în drum spre baza de la Mihail Kogălniceanu
Convoaiele militare americane străbat în marş drumurile țării spre baza NATO Mihail Kogălniceanu din județul Constanța. Primele camioane care transportă blindate și echipamente militare au trecut frontiera aseară, iar altele, în această dimineață. Vor parcurge drumul în marş, cu opriri pentru odihna șoferilor, așa că va dura mai mult decât era prevăzut inițial pentru a ajunge la destinație. Convoiul va reporni îm această noapte.
Convoaie cu tehnică militară SUA, în România. Primele autovehicule au intrat în țară prin punctul Nădlac I
Primele elemente de tehnică militară ale detașamentului SUA "Task Force Cougar" au intrat miercuri seară în România, pe la punctul de trecere a frontierei Nădlac I. "Scopul acestei misiuni este să consolideze Alianţa Nord-Atlantică, să crească încrederea, să dea asigurări aliaţilor şi să întărească flancul estic al NATO", a declarat colonelul Joe Ewers, comandantul Regimentului 2. Joi, președintele României și ministrul Apărării vor fi la Craiova, la sediul Batalionului 26 Infanterie "Neagoe Basarab", pentru a discuta cu militarii Brigăzii Multinaționale Sud-Est.
Statele Unite ar putea decide mutarea în România a unei părţi din trupele americane dislocate în Polonia
Informația apare în presa de la Varşovia, care consemnează reacţia extrem de ostilă a Washingtonului, după votul parlamentarilor polonezi asupra unei reforme în mass-media.
- 1
- 2

