Trenurile metropolitane reprezintă cea mai noua provocare pentru marile orașe. Autoritățile se întrec să obțină fonduri pentru a aduce beneficii considerabile comunității. Vor reduce ambuteiajele, vor crește calitatatea vieții în marile aglomerări urbane, prin scăderea poluării şi atragerea investițiilor în zonele de la periferia orașelor.