Poliţiştii din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Dorohoi au făcut uz de armă pentru prinderea a 3 cetăţeni africani care au intrat ilegal în România. Au mai fost reținuți și doi tineri români care încercau să îi ajute pe transfugi.
Câteva zeci de migranti au fost prinşi în judetul Timiş dupa ce au intrat ilegal în țară din Serbia. Se pare că plătiseră sume uriaşe pentru a ajunge în vestul Europei.