Tratamentele care nu sunt disponibile în sistemul de stat ar putea fi decontate la clinicile private din România, dacă prețul serviciilor va fi mai mic decât în străinătate

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a discutat, marţi, cu Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private (PALMED), printre temele abordate numărându-se posibilitatea extinderii şi la furnizorii de servicii medicale din ţară a prevederilor Ordinului 50/2004 privind metodologia de trimitere a unor categorii de bolnavi pentru tratament în străinătate, dar şi introducerea serviciilor de telemedicină în Contractul-Cadru.

Medicii avertizează: Leacurile luate după ureche sunt otravă pentru organism

Mulţi români apelează în sezonul rece la tot felul de tratamente pentru a-şi întări sistemul imunitar. Medicii trag un semnal de alarmă! Trebuie să cereţi sfatul specialiştilor, înainte să luaţi orice tratament. În caz contrar, efectele pot fi dezastruoase. Puteţi face alergii, hemoragii sau chiar boli autoimune

Cum ar putea deveni turismul medical un brand de ţară

România are un potenţial uriaş în zona balneo, dar cu mici excepţii, turismul în acest domeniu a fost lăsat de izbelişte. Chiar şi aşa, suntem căutaţi de turiştii străini, în primul rând pentru preţurile mult mai mici practicate la noi faţă de ţările europene.

Noi tratamente vor fi incluse pe lista medicamentelor compensate. Producătorii se tem că banii vor fi luați din taxa clawback

Una caldă, una rece pentru bolnavii care depind de anumite medicamente. Ministerul Sănătății introduce pe lista de compensate și gratuite noi tratamente pentru afecțiuni oncologice, dermatologice, cardiovasculare, HIV şi diabet. În schimb, producătorii atrag atenția că peste două mii de medicamente vor dispărea din farmacii și spitale.

Ultima Oră

Cele mai citite