O răceală banală s-a transformat într-o luptă pentru viață în cazul unui tânăr din Cluj. După trei luni de tratamente, două petrecute la terapie intensivă, Tudor a fost externat din spital cu aplauze

Se mai întâmplă și minuni, este convins un tânăr de 37 de ani din Cluj-Napoca. După o lungă suferință, o luptă crâncenă pentru viață de pe patul de spital și cu eforturile unei echipe medicale complexe, Tudor a plecat acasă, sănătos. Povestea lui a început în ianuarie, când o răceală a dus la o infecție gravă, apoi complicațiile i-au afectat toate organele. Au urmat trei luni de tratamente, din care două la Terapie Intensivă, 80 de transfuzii de sânge și peste 20 de operații. Acum simte că a renăscut.

Românii se plâng că farmaciștii le recomandă numai medicamente foarte scumpe

Sezonul răcelilor este o mană cerească pentru farmacii. Bolnavii se plâng că farmaciştii le recomandă medicamente care costă de două sau chiar trei ori mai mult decât unele cu aceeaşi substanţă activă şi aceleaşi rezultate. Astfel, românii ajung să dea sute de lei pe pastile pentru febră, tuse şi durere de gât.

Ultima Oră

Cele mai citite