Cancerul poate fi depistat și tratat, inclusiv în pandemie. Fundațiile strâng fonduri ca să asigure acces la diagnostic și tratament
Cancerul mamar este un diagnostic crunt primt anual de aproape 10 mii de femei din România. Pandemia și accesul limitat la servicii medicale au acutizat o problemă deja existentă în sistemul nostru sanitar. Așa se face că nevoile acestor paciente sunt din ce în ce mai mari, iar sprijinul în accesul la tratament este vital. Autoritățile promit că acum, în plin val 4, accesul la diagnostic și tratament să nu mai fie restricționat, iar fundațiile umanitare strâng fonduri pentru ca femeile din zone defavorizate să aibă acces la diagnostic și prevenție.
23 September 2021, 22:03