Un transplant de cord și unul de ficat, efectuate în două spitale din Capitală. Rinichi transplantați la Cluj-Napoca. Plămâni donați către Eurotransplant, trimiși în Olanda

Doi oameni primesc o nouă şansă la viaţă. La Spitalul Floreasca din Capitală, un pacient primeşte o inimă nouă, iar la Institutul Fundeni, un bolnav cu ciroză hepatică primeşte un ficat. Donator a fost un bărbat de 34 de ani, din Baia Mare, care a intrat zilele trecute în moarte cerebrală, după un accident de maşină. Familia a decis să îi doneze organele, pentru a salva alte vieţi.

Doi pacienți au primit rinichii unei tinere decedate în urma unui accident rutier. Transplantul a avut loc la Institutul de Urologie din Cluj-Napoca

Doi oameni pot spera de acum la o viaţă mai bună. Au primit câte un rinichi după ce familia unei tinere de 24 de ani din Baia Mare, victimă a unui accident rutier, au acceptat să-i doneze organele. Medicii clujeni au constatat că doar rinichii pot fi folosiţi. Apoi au testat mai mulți pacienţi pentru a vedea cine este compatibil.

Ultima Oră

Cele mai citite