"Donează sânge, salvează o viață"! Studenții Academiei de Poliție, salvatori. Dotări de 130.000 euro, donate de BOR pentru cinci centre de transfuzii

Familii care au copii sau rude care suferă de cancer și depind de transfuzii fac nenumărate apeluri pentru donarea de sânge. Mulți ajung la Paraclisul Catedralei Mântuirii Neamului. Parintele-duhovnic Ciprian Grădinaru şi credincioşii voluntari mobilizează oamenii să salveze vieţi printr-o campanie a Patriarhiei. Sensibilizaţi, sute de studenţi de la Academia de Poliție din Capitală vor dona sânge, zilele acestea. Şi speră ca gestul lor să îi inspire și pe alţii.

Apel disperat al medicilor: Este nevoie de sânge și de donatori pentru pacienții oncologici

Sistemul medical duce și alte bătălii pentru viață. Iar în această perioadă dificilă, în care de la o zi la alta crește presiunea asupra spitalelor, medicii lansează un apel către donatorii de sânge. Ajutorul lor este vital pentru pacienții care urmează tratamente oncologice şi al căror suport transfuzional nu poate fi întrerupt. Doar condițiile de donare s-au schimbat.

Cer dreptul la o viaţă normală. Pacienții cu talasemie vor să fie tratați în ambulatoriu, în spațiul modernizat pentru ei

Pacienţii cu talasemie majoră, care depind de transfuzii, le cer autorităţilor să nu le ia dreptul la o viaţă normală. De o lună au fost mutaţi într-un spaţiu modern la Institutul Naţional de Hematologie Transfuzională. Numai că autorităţile sanitare s-au trezit că nu sunt îndeplinite nici acolo condiţiile igienico-sanitare şi interzic tratarea în acest spaţiu.

Ultima Oră

Cele mai citite