Transfăgărășan și Transalpina se închid până anul viitor, după un sezon prelungit. Meteorologii anunță ninsori

De mâine circulația pe Transfăgărășan și Transalpina se închide până anul viitor. Decizia luată de Compania de Drumuri este motivată de condițiile meteo nefavorabile și riscurile pentru șoferii care s-ar aventura pe cele două șosele de mare altitudine. Anul acesta, turiștii au beneficiat de un sezon prelungit de vizitare pe cele mai pitorești drumuri din țară.

Ceaţa densă din mai multe zone ale ţării anunţă venirea ninsorilor

Iarna este tot mai aproape, iar temperaturile din ce în ce mai scăzute o dovedesc din plin. În multe zone din ţară mercurul a coborât sub zero grade iar ceaţa nu se ridică de câteva zile. După o toamnă lungă şi neobişnuit de blândă până acum, se închid şi Transfăgărăşanul şi Transalpina. Iar meteorologii aşteaptă în curând şi primele ninsori.

Transfăgărășanul a fost închis până la primăvară. Mulţi turişti au ignorat interdicţiile

Schimbare forţată de planuri pentru sute de turişti care sperau să profite de vremea bună şi să ajungă pe Transfăgărăşan, mai ales că şi copiii sunt în vacanţă. Autorităţile au închis cea mai frumoasă şosea din ţara noastră, din cauza riscurilor legate de vremea instabilă. Interdicţia nu i-a împiedicat pe unii şoferi să-şi continue drumul, deşi se expun unui risc ridicat de accidente.

Ultima Oră

Cele mai citite