Percheziţii la Braşov, Bucureşti şi alte cinci judeţe într-un dosar de trafic de migranţi. Rețeaua a fost anihilată

O importantă rețea de traficanți de migranți a fost anihilată de polițiștii de frontieră români. Grupul a fost înființat în 2022 și a reușit să transfere peste graniță un număr mare de migranți, pe o rută ce începea în Bulgaria și se termina în Germania. La un singur transport, liderii grupării câștigau în jur de 150.000 de euro.

100 de persoane aduse în fața procurorilor DIICOT în dosarul traficanților de migranți. Angajate DGASPC Timiș, suspectate că ar fi intermediat scoaterea din țară a doi minori

Operaţiune de amploare desfășurată marți în șapte județe şi în Bucureşti. Polițiștii au făcut aproape 100 de percheziții la persoane care ar fi construit o adevărată reţea de trafic de migranți. Cei mai mulți suspecți sunt în județul Timiș, unde anchetatorii au mers inclusiv la Direcția de Asistenţă Socială și Protecția Copilului. Audierile vor dura ore bune și deja au fost reţinuti 2 cetaţeni - un irakian și un turc.

"Nu pot să mă întorc în Afganistan, pentru că acolo nu e bine". Asaltul migranţilor la hotarele României. Polițiștii de frontieră fac față cu greu situației

Problema migranţilor devine din ce în ce mai presantă şi pentru România. Poliţiştii de frontieră se plâng de faptul că fac faţă cu greu asalturilor de la frontiera cu Serbia. Ei spun că s-ar fi ajuns în situaţia în care alungă migranţii peste graniţă. Totul pentru a dejuca planurile călăuzelor care îi învaţă pe migranţi să ceara statutul de refugiat.

Ultima Oră

Cele mai citite