România deține comanda Grupului pentru combaterea minelor marine din Marea Neagră timp de șase luni
România a preluat de la Bulgaria comanda Grupului pentru combaterea minelor marine din Marea Neagră. Două nave românești, una din Bulgaria și una din Turcia cu capabilități de luptă și aproape 300 de militari vor participa la misiuni de menținere a siguranței navigației pe mare. Totodată, militarii vor supraveghea traficul maritim, vor neutraliza posibile pericole și vor participa la misiuni de căutare și salvare.
9 July 2025, 20:15