În mai multe parohii din țară, apa sfințită a fost îmbuteliată în sticle pentru a fi împărțită mai ușor celor care o iau acasă. Și tradiția crucilor de gheață merge mai departe, chiar dacă temperaturile au fost mult peste zero grade. La Iași, pentru că este mult prea cald, angajații Mitropoliei au confecționat o cruce din cetină de brad.
Sute de creștini ortodocși de rit vechi au sărbătorit Bobotează în stil propriu: au făcut baie în apă îngheţată. Unul dintre cei mai ambițioşi a fost președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, care s-a scufundat de trei ori în apa înghețată la reședinţa sa din apropierea Moscovei.
Gerul Bobotezei se lasă așteptat anul acesta, dar pregătirile pentru marea sărbătoare nu țin cont de vreme. La Constanta, 150 de mii de sticle cu agheasmă vor fi împărțite credincioșilor care vor lua parte la Liturghie. La Arhiepiscopia Tomisului zeci de voluntari au început deja etichetarea recipientelor.