Ministerul Muncii propune flexibilizarea programului de lucru. Angajatorii să poată scurta și mai mult timpul de lucru

Se pregătesc schimbări care vizează programul de muncă al angajaților. Ministerul Muncii propune ca angajatorii să poată scurta și mai drastic timpul de lucru, în anumite situații, ca să nu fie nevoiți să facă disponibilizări. Sindicatele spun însă că o astfel de prevedere va aduce mai puțini bani salariaților, mai multă incertitudine și va deschide calea pentru abuzuri.

Ședința de Guvern. Executivul urmează să aprobe măsuri destinate angajaților și angajatorilor

Angajații direcțiilor de sănătate publică direct implicați în prevenirea efectelor pandemiei de COVID-19 vor primi bani în plus la salariu. Astfel, directorii executivi și adjuncți vor beneficia de un spor de 40 la sută, iar funcționarii publici, de 30 la sută. Aceste beneficii vor fi acordate până la încetarea stării de alertă, pentru a ajusta diferențele de salarizare în raport cu alți doctori din sistemul public.

Timișoara: România ar putea intoduce programul flexibil de muncă pentru angajați. Proiectul, susținut de mediul de afaceri, s-ar afla pe masa Guvernului

În România ar urma să fie aplicat un model care prevede asigurarea unui program flexibil de muncă. Iniţiativa este împărtăşită de mediul de afaceri din vestul ţării. Aici se află o influentă comunitate a mediului de afaceri româno-german. Potrivit comunității de afaceri, munca cu timp redus presupune un parteneriat între angajatori, stat și salariați, cu avantaje pentru toate părțile implicate.

Pauza de cafea nu va mai fi considerată timp de lucru în Spania

Dacă îți bei cafeaua la birou, îți scade salariul. Se întâmplă în Spania, unde Justiția le dă dreptate firmelor care scad pauza de cafea din orarul de munca al angajaților. Tribunalul Audiența Națională a Spaniei a stabilit că aceștia pot fi obligați să ponteze toate pauzele pe care le fac în timpul zilei.

Ultima Oră

Cele mai citite