De la 1 iulie, milioane de români primesc ajutor financiar de la stat pentru plata facturii la energie electrică
Începând cu 1 iulie 2025, milioane de români vor primi ajutor financiar de la stat pentru plata facturii la energie electrică, în contextul liberalizării pieței de electricitate. Este vorba despre un nou mecanism de sprijin, prezentat de Ministerul Muncii, destinat consumatorilor casnici aflați în sărăcie energetică - adică români care nu își mai permit să își achite consumul lunar de curent.
12 June 2025, 09:06