teste saliva coronavirus
A fost prima zi în care, teoretic, toți elevii și cadrele didactice ar fi trebuit să intre la ore cu un test rapid de salivă făcut și neapărat cu un rezultat negativ. Deși măsura nu s-a respectat peste tot, s-au depistat posibile infectări. 86 de cazuri au fost detectate pozitiv, potrivit unui comunicat transmis de Ministerul Educaţiei.
Săptămâna de școală a început cu testarea COVID a elevilor. Dacă testul iese pozitiv, părinții sunt obligați să anunțe școala
Elevii și profesorii intră, de astăzi, în școli, după ce se vor testa de COVID. Testele de salivă au fost repartizate şi se vor face două ori pe săptămână, luni și joi, la scoală sau acasă.
Începe testarea elevilor și a profesorilor. Nemulțumiri și solicitări pentru o procedură mai riguroasă
De luni, toți elevii și profesorii se vor testa de COVID de două ori pe săptămână, la școală sau acasă. Primele teste de salivă au ajuns deja în școli și la părinți. Chiar dacă nu toți sunt de acord cu ele, toată lumea va trebui să anunțe dacă rezultatul este pozitiv. Ministerului Educației face apel la responsabilitate și le cere tuturor să ia în serios această testare.
Școala va fi cea care va decide dacă testele de salivă vor fi utilizate acasă sau în clase. Orice rezultat pozitiv va trebui confirmat și printr-un test antigen sau PCR
Anul școlar a început de mai bine de două luni, însă nici urmă de teste pentru elevi. Autoritățile recunosc că sunt întârzieri, dar au reușit să stabilească, în sfârșit, unde vor fi testați copiii. Școala va fi însă cea care va decide dacă testele vor fi utilizate acasă sau în clase. Ministerul Educaţiei face apel la părinţi să dea dovadă de responsabilitate şi să raporteze corect rezultatele la testele de acasă.

