Prefectul Capitalei, despre propunerea de a testa antidrog elevii: “Rezultatul ar fi disponibil doar pentru părinți și pentru copil, nu trebuie să fie public”

A fi sau a nu fi testați anti-drog elevii? Asta este întrebarea care a provocat controverse. Prefectura Capitalei a venit cu propunerea și nu se oprește aici. Vrea ca, la inceput de an școlar, elevii să facă și analize de sânge privind consumul de droguri. De la ce vârstă se vor face testele antidrog la școală? Cine îi va testa pe copii? A explicat prefectul Capitalei, Rareș Hopincă, la TVR Info.

Lupta antidrog din școli începe cu un chestionar. Va arăta opinia elevilor despre testarea privind consumul de droguri, prezentarea unei adeverințe medicale și introducerea unei ore de profil în curriculum

Un prim pas în lupta antidrog la nivel liceal e realizarea unui chestionar. Abia apoi, în funcție de informații, se vor putea lua decizii precum testarea elevilor în licee sau prezentarea unei adeverințe la început de an școlar de către fiecare elev, din care să reiasă că a făcut un test antidrog. Este decizia Grupului de lucru de luptă antidrog de la Prefectura Capitalei, la care au participat pe lângă autorități și reprezentanți ai părinților și ai elevilor. Astfel de idei au fost propuse și înainte de tragedia de la 2 Mai, dar nu au fost luate în serios.

Ultima Oră

Cele mai citite