test psihologic
O școală din Suedia a hotărât să facă un experiment pe placul copiilor: toată luna aprilie, fără teme pentru acasă și, mai ales, fără extemporale! E un program- pilot care își propune să reducă stresul în rândul elevilor.
Profesori fără evaluări psihologice. De 6 ani sistemul pedepseşte în loc să ajute cadrele didactice
Profesori care educă cu palma şi vorbe aspre sau elevi pentru care şcoala e un ring de box. Sunt realităţi aproape zilnice în învăţământul românesc. Situaţiile revoltătoare pot fi prevenite. Însă în ultimii 6 ani se face economie cu evaluarea pshihologică a profesorilor. Cadrele didactice ajung în faţa unui specialist abia după ce au derapaje grave în comportament. Şi asta în timp ce în sistem situaţia este deja alarmantă!

