termoficare drobeta turnu severin
Este frig în școlile și grădinițele din Drobeta-Turnu Severin pentru că de șase zile oraşul a rămas fără energie termică. Pentru a mai creşte temperatura în sălile de curs, mai ales în clasele celor mici, educatorii folosesc aeroterme și aparate de aer condiționat. Pe holurile școlilor, temperatura pornește de la 13 grade și abia dacă depășește 17.
Încă o iarnă cu probleme. Autoritățile din Drobeta - Turnu Severin nu au bani pentru asigurarea căldurii
Locuitorii din Drobeta - Turnu Severin riscă să rămână fără căldură în apartamente la iarnă. Sunt 33 de mii de locuinţe racordate la reţeaua termică a oraşului, însă municipalitatea nu are bani pentru încălzire. Situaţia e veche de aproape 3 ani şi nu s-a găsit nici acum vreo soluţie.

