Cei doi pacienți cu COVID-19, supraviețutori ai tragediei de la Piatra Neamț, transferați la Lețcani, se simt mai bine, dar nu părăsesc Terapia Intensivă.
Datele privind pandemia de COVID-19 ne arată că avem motive pentru un optimism moderat - moderat, iar în privința numărului de cazuri noi, ne aflăm pe un platou, a declarat vineri președintele Klaus Iohannis.
Premierul Ludovic Orban a anunțat, după vizita la Ministerul Sănătăţii, creșterea numărului de locuri în terapie intensivă cu mai mult de 200 de locuri. În ce privește secțiile de terapie intensivă, Orban a spus că „cine le vede și-ar pune masca și noaptea”.
La institutul "Matei Balș" din Capitală, în ultima lună și jumătate, din 50 de pacienți ventilați mecanic au scăpat cu viață doar 4. Potrivit lui Radu Țincu, medic de terapie intensivă, în spitalele din Occident media este cam cu 10% mai mică.
Toate secțiile de Anestezie și Terapie Intensivă din țară vor fi verificate. Infrastructura e învechită și aparatura nu e întreținută corect, ceea ce lasă loc la posibile noi dezastre. Există soluții pentru ca situația să se schimbe până anul viitor. Premierul Ludovic Orban a declarat în această seară că nu a găsit nereguli în spitalele din Capitală pe care le-a vizitat.
Cinci aparate de ventilație mecanică au fost donate Spitalului de Boli Infecțioase și Pneumoftiziologie Doctor Victor Babeș din Timișoara. Noile echipamente vor fi folosite pentru tratamentul bolnavilor de Covid 19.
Cu o rată de infectare tot mai mare şi fără locuri la Terapie Intensivă, autorităţile din Timiș primesc o unitate mobilă de terapie intensivă cu 12 paturi.