Încă 30 de paturi de terapie intensivă sunt disponibile de astăzi la spitalul Monza din București pentru bolnavii de COVID-19, plus alte 30 pentru cazurile intermediare. În acest fel, pacienții intubați care până acum erau ținuți în secțiile de primiri urgențe ale spitalelor din București vor putea fi mutați.
Revoltă printre pacienţii pozitivi care au ajuns la Institutul "Marius Nasta" din Capitală pentru evaluarea stării. Zeci de oameni au stat ore întregi în frig, dar nici măcar nu i-a văzut vreun doctor, acuză pacienţii revoltaţi. În weekend este un singur medic de gardă pentru COVID, iar zecile de cazuri grave internate au prioritate, declară şefa institutului. Beatrice Mahler spune că un tsunami a lovit sistemul de sănătate şi se face medicină de front.
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat la Timişoara că toate spitalele din ţară trebuie să aloce 10% din capacitatea de terapie intensivă şi 15% din celelalte locuri pentru cazurile de infectări cu SARS-CoV-2.
Toate paturile de terapie intensivă pentru COVID din Capitală sunt în acest moment ocupate. Potrivit lui Raed Arafat, autoritățile mută bolnavii acolo unde sunt locuri disponibile și nu exclud ca, în viitorul apropiat, alte spitale din Capitală să fie transformate în unități speciale pentru tratarea celor infectați cu coronavirus.