Tedros Adhanom Ghebreyesus
Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a considerat joi că reîntoarcerea SUA în cadrul organizaţiei, anunţată de noua Administraţie a lui Joe Biden, este "o mare zi pentru OMS şi pentru sănătatea mondială", relatează EFE.
COVID-19. Directorul general al OMS avertizează că această pandemie nu va fi ultima
Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a avertizat duminică că pandemia de COVID-19 nu va fi ultima criză de acest tip, informează dpa.
Directorul OMS s-a întors la lucru după carantină și nu se testează. "Nu am simptome şi am urmat strict protocolul, nu văd necesitatea testării"
Directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a revenit luni la lucru la Geneva, după ce a stat în izolare în urma expunerii la noul coronavirus. Oficialul a declarat că nu consideră necesar un test, relatează Reuters, preluată de Agerpres.
OMS: 2 miliarde de doze de vaccin, până la sfârşitul lui 2021
Organizaţia Mondială a Sănătății vrea să aibă 2 miliarde de doze de vaccin disponibile până la sfârşitul anului viitor. Ţinta este ca majoritatea oamenilor din toate ţările să fie vaccinaţi, nu toţi oamenii din doar câteva ţări, spune șeful OMS, Tedros Ghebreyesus.
Avertismentul șefului OMS: Trebuie să fim mai bine pregătiţi pentru următoarea pandemie
Şeful Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a precizat luni faptul că întreaga lume ar trebui să fie mai bine pregătită în faţa următoarei pandemii, conform Reuters.
OMS: Naționalismul, în materie de vaccin, nu e compatibil cu lupta împotriva COVID-19
Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a criticat joi ''naţionalismul'' în materie de vaccin, pledând pentru punerea în comun a instrumentelor care să permită planetei să combată COVID-19, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Coronavirus | Directorul general al OMS: „Am spus asta înainte şi o vom spune din nou: persoanele tinere nu sunt invincibile”
Conform unei analize a Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), procentul de persoane cu vârste cuprinse între 15 şi 24 de ani infectate cu SARS-CoV-2 a crescut de la 4,5% la 15% între lunile februarie şi iulie.
Diretorul OMS spune că vrea să continue colaborarea cu SUA
Directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, şi-a exprimat luni dorinţa de a continua să colaboreze cu Washingtonul, la câteva zile după ce preşedintele american Donald Trump a anunțat că retrage SUA din OMS, relatează DPA.
Petiția online care îi solicită demisia șefului OMS a atins ținta de un million de semnături. Ghebreyesus: “Urgența mondială a fost declarată în 30 ianuarie. Lumea a avut suficient timp să reacționeze”
Petiția online postată pe Change.org care solicită demisia directorului general al Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), Tedros Adhanom Ghebreyesus, a atins ținta de 1 milion de semnături și a crescut miza, solicitând sprijinul unui milion și jumătate de oameni.

