Coadă la plata taxelor și impozitelor. Contribuabilii care își achită impozitul până la 31 martie beneficiază de reduceri

Românii au păstrat tradiția în materie de taxe și impozite. Mulți s-au așezat la rând să-și plătească dările locale încă de dimineață, în prima zi lucrătoare a anului. Oamenii au vrut să intre în noul anul fără datorii și să fie siguri că nu pierd locurile de parcare. Mulți contribuabili au aflat cu surprindere că impozitele pentru locuințe și masini sunt mai mari ca anul trecut.

Datoriile către stat, plătite în rate. Statul are de recuperat de la cetățeni și firme aproape 20 de miliarde de euro

Aproape 20 de miliarde de euro! Este suma uriașă pe care statul o are de recuperat de la cetățeni și firme mai ales din neplata taxelor și impozitelor. Pentru a strânge mai mulți bani la buget, Guvernul vrea acum să schimbe abordarea: în locul controalelor ANAF, propune datornicilor să plătească sumele în rate. Patronii care vor să scape de inspecțiile fiscului vor putea opta și pentru plata un impozit forfetar care ar urma să fie introdus din august.

Formularul 088 a dispărut, însă noul ordin complică viaţa firmelor din nou

Dacă aveţi o firmă, veţi fi bucuroşi să aflaţi că a dispărut formularul-coşmar 088. Dar nu va bucuraţi prea tare, pentru că visele urâte continuă. Patronii trec în continuare prin furcile caudine ale birocraţiei. Este opinia Consiliului Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România. Aceştia cer Guvernului introducerea unei simple declaraţii pe propria răspundere a antreprenorilor, care să fie depusă online, în loc de completarea unor documente stufoase.

Ultima Oră

Cele mai citite