Tarifele la energie electrică și la gazele naturale ar putea rămâne plafonate și după 1 aprilie. Ministerul Energiei vrea să prelungească schema de sprijin, în contextul în care energia vândută la bursă a devenit tot mai scumpă odată cu răcirea vremii. Furnizorii nu sunt însă de acord cu inițiativa și amenință că se retrag din piață.
Deputații din comisiile de specialitate au aprobat noile plafoane de prețuri pentru energie electrică. Prețul maxim va fi de 1,3 lei pe kilowatt oră, dar cei cu consumuri foarte mici sau venituri reduse vor plăti un preț la jumătate. Au fost extinse și categorii de consumatori care vor beneficia de cele mai mici prețuri. Marius Vulpe a urmărit dezbaterile.
„Trebuie să găsim soluții pentru a avea energie suficientă disponibilă și la prețuri pe care populația și industria le pot plăti. Asta înseamnă diversificare, asta înseamnă energie verde, asta înseamnă resurse noi, de exemplu gazul din Marea Neagră, și asta înseamnă o interconectare mult, mult mai bună între statele membre decât cea pe care o avem acum” a declarat preşedintele Klaus Iohannis înainte de începerea Consiliului de toamnă de la Bruxelles.
Ordonanța privind plafonarile din energie a intrat în dezbaterea comisiei economice din Senat. Partidele din coaliție au anunțat că vor aduce mai multe amendamente ordonanței pentru a include și alte companii pe lista celor care primesc scutiri la curent electric. Sunt și alte modificări care ar putea apărea în ordonanță care este acum în vigoare.
Guvernul caută soluţii pentru a ţine sub control situaţia din piaţa energiei, unde facturile riscă să explodeze din nou în mai puţin de două luni. La 1 aprilie, expiră măsurile de compensare şi plafonare aplicate pentru sezonul rece. Responsabilii din domeniu s-au reunit la Guvern pentru a analiza posibilele măsuri.
Îngrijorați de pierderea a mii de locuri de muncă, sindicaliştii din industria aluminiului au protestat din nou în faţa Guvernului. Cer autorităților să plafoneze prețurile la utilități pentru marii consumatori industriali și să interzică temporar exporturile de electricitate. Cele mai mari combinate și-au redus deja producția chiar și cu 60% din cauza cheltuielilor prea mari cu energia. Între timp, Guvernul caută soluții.
Liderii europeni iau în calcul trei variante pentru a stăvili creșterea explozivă a tarifelor la gaze și electricitate: crearea unei rezerve comune de gaz, decuplarea prețurilor și înființarea unui fond european de unde țările membre să tragă bani pentru a ajuta micile gospodării. Miniștrii de Finanțe analizează fiecare scenariu, dar ultimul cuvânt îl vor avea președinții și prim-miniștrii.