Primăria Capitalei mută târgul de Crăciun pe care voia să îl instaleze în Piața Victoriei, după scandalul dintre protestatari și jandarmi

Zeci de oameni, nemulţumiţi de organizarea unui nou târg de Crăciun în Piaţa Victoriei, s-au adunat de dimineaţă în faţa Guvernului, supăraţi că primăria Capitalei blochează accesul chiar în zona în care se adună de obicei protestatarii. Au dărâmat gardurile şi, la un moment dat, chiar s-au îmbrâncit cu jandarmii. Trei persoane au fost ridicate de jandarmi. În cele din urmă, Primăria a anunțat că va muta târgul de Crăciun într-o altă locație și s-a început strângerea echipamentelor care fuseseră deja aduse.

S-au aprins luminițele de Sărbători în București și în mai multe orașe ale țării

Târgul de Crăciun al Bucureștiului, din Piața Constituției, s-a deschis oficial vineri seară, la ora 19,10, când s-a dat drumul și iluminatului festiv de sărbători. Iuliana Tudor, Paula Seling și Gheorghe Zamfir au fost gazdele copiilor din Capitală care au apăsat butonul care a declanșat aprinderea luminițelor. Laura Fronoiu ne transmite de la fața locului.

Târgul de Crăciun din Piața Victoriei, cerut de Inspectoratul Școlar. Firea: Nu intenționăm să restrângem drepturile cetățenilor

Protestele din Piața Victoriei ar putea fi interzise în luna decembrie. Primaria Capitalei a anunţat că va amenaja un târg de sărbători în fata Guvernului, cu zeci de căsuţe şi o scenă. Este un târg cerut de Inspectoratul Școlar, susţine Primăria, dar reprezentanții societății civile critică decizia şi îi cer primarului general al Capitalei să se răzgândească. Primarul general al Capitalei a transmis miercuri seara, prin intermediul unui comunicat: Nu intenționăm să restrângem în vreun fel drepturile cetățenilor.

Ultima Oră

Cele mai citite