Prima orchestră tipică de tango argentinian din Bulgaria susține un concert extraordinar la Sala Auditorium a Palatului Regal din București

Iubitorii de tango sunt invitați la un concert extraordinar de tango argentinian, susținut de Orquesta Tipica Libertango, prima orchestra tipică de tango argentinian din Bulgaria. Spectacolul este organizat de Asociația Caminarte Todo Tango, promotor al valorilor și culturii tangoului argentinian și reprezentant al comunității de tango argentinian din România, și are loc vineri, 24 noiembrie la orele 19:00, la Sala Auditorium a Palatului Regal.

Iubitorii de tango din România se pot întâlni cu cei mai buni. Doi campioni mondiali la tango de scenă din Argentina vin la București

Primul weekend din noiembrie va fi marcat de prezența la București a unei celebre perechi de artiști internaționali, Solange Acosta și Max Van de Voorde, sosiți pentru a-i pregăti pe iubitorii tangoului din țara noastră atât în tainele coregrafiei, pentru avansați, cât și ale dansului social, bazat pe improvizație și accesibil tuturor. Cei doi performeri au câștigat în 2011 Campionatul Mondial de Tango Escenario (tango de scenă) și sunt foarte apreciați pentru creativitatea de care dau dovadă în reprezentațiile lor, ca și pentru talentul pedagogic și nivelul înalt la care își susțin cursurile.

Aur pentru România la tango de scenă, la Campionatul European de la Londra

Românii Lucian Stan și Raluca Aldea au câștigat medalia de aur la secțiunea tango de scenă la UK Branch Tango Buenos Aires Championship, care a avut loc în perioada 31 martie-2 aprilie 2017 în Marea Britanie, la Londra. Cei doi dansatori au perseverat până au reușit - au ajuns și în anii trecuți până în semifinale europene, respectiv în finală.

Ultima Oră

Cele mai citite