Comisia Europeană a transmis că a activat, miercuri, procedura de infringement pentru țara noastră, din cauza legislației defectuoase care nu permite gestionarea și verificarea de către autoritățile române a cantităților mari de lemne tăiate ilegal din pădurile României.